parallax background

קנדידה בילדים ונוער- אבחון ומניעהבעולם של מידע פתוח ונגיש, יכול כל הורה לפתח מיומנויות בסיסיות של מעקב ואבחון אחר תסמינים שונים אשר מופיעים בקרב בני ביתו ובמיוחד בקרב ילדים ובני נוער אשר לא בהכרח יודעים לבטא את מצוקותיהן באופן ברור ולכוון אותנו לשורש הבעיה.

אבחון ראשוני של קנידה – זה בידי ההורים

הורה מתעניין וערני יכול בהחלט להיות השלב הראשון באבחון תסמונת או מחלה, לקצר את תקופת המחלה והסבל של ילדו ולהביא לראשיתו של תהליך טיפול והחלמה ע"י הפניית הילד לקבלת הטיפול המתאים ובזמן הקצר ביותר.

הזדמנות להוכיח מיומנות והבנה נותנת לנו פטריית הקנדידה, אשר עשויה לגרום להופעת סימפטומים רבים ומורכבים בגופם של ילדים,בני נוער ומבוגרים, כאשר היא משגשגת ומתפתחת ללא שליטה ובקרה.

על הפטריה

הקנדידה הינה פטרייה ממשפחת השמרים, אשר שוכנת בגוף האדם באורח קבע, כמו גם פרזיטים וטפילים רבים אחרים. באופן עקרוני הפטרייה נשלטת על ידי מערכת החיסון ומגוון חיידקים ידידותיים אשר אחראים על האיזון במערכת העיכול.

הבעיה מתחילה כאשר אנו מנהלים אורח חיים בעייתי אשר מלווה במתח, לחץ,חוסר מנוחה מספקת ובעיקר הרגלי תזונה לקויים אשר כוללים צריכה מוגברת של מזונות מזיקים מעובדים ומזון תעשייתי ופחות מזונות עשירים בויטמינים,מינרלים ורכיבי מזון חיוניים אחרים.

פטריית הקנדידה יודעת לנצל מצב של חולשה ומצוקה ל"תועלתה" ולהתפתח בדפנות המעי באופן בלתי מבוקר, הקנדידה מסוגלת אף לחדור למערכת הלימפה ומפתחת יכולת נדידה מרשימה והתבססות באזורים נוספים בגופנו.

להרגלי התזונה שלנו ישנה השפעה גדולה מאד על יכולתה של פטריית הקנדידה להתפתח, תזונה המבוססת על פחמימות וסוכרים מהווה תשתית אידיאלית להתפתחות הפטרייה וכמובן תזונה המבוססת על ירקות, סיבים תזונתיים וחלבונים נכונים ונוחים לעיכול כמו דגים ועוף, יכולה למנוע מן הפטרייה להתפתח ולסייע בהשבת האיזון למערכת העיכול.

הרקע להופעת קנדידה אצל ילדים ונוער

הרקע להתפתחותה של פטריית הקנדידה בקרב ילדים ונוער נובע בדרך כלל משתי סיבות מרכזיות: בקרב ילדים מדובר בתזונה המבוססת ברובה על פחמימות וסוכרים המהווים מצע נח להתפתחות הקנדידה ובמקביל מערכת חיסון אשר איננה מפותחת דיה ומתקשה בנניטרול מזיקים וטפילים רבים ובכללן פטריית הקנדידה.

בקרב בני נוער ניתן לייחס את התופעה גם לנושא התזונתי, כשבמקרה זה נכנס לתמונה אורח החיים המורכב אשרה מאפיין בני נוער, לחץ חברתי, גיל ההתבגרות, כשגורמים אלו חוברים יחד אנו מקבלים בהבנה ירידה ביכולת ההתמודדות של הילד או הנער המתבגר,ירידה אשר מופיעה על רקע נפשי לצד הליקויים התזונתיים.

אילו תסמינים צריכים להדליק לנו "נורה אדומה"?

כל אחד מן התסמינים האופיניים לקנדידה עשוי להופיע כסימפטום בפני עצמו אצל כל ילד או נער ללא הבחנה ולא מן ההכרח שמדובר דווקא בקנדידה, לכן חשובה ערנות והכרות עם התסמינים מצד ההורים על מנת שהילד יקבל טיפול מתאים ולא יעבור דרך סדרות טיפולים מיותרות אשר מטרתן למגר תסמינים מבלי להתמודד עם שורש הבעיה, כגון טיפול אנטיביוטי.

אם לילד\דה ,נער\ה מופיעים לפחות חמשה מן הסימפטומים הבאים לא מן הנמנע שמדובר בקנדידה בלתי מרוסנת אשר נותנת אותותיה בגוף ופוגעת בתפקודו התקין:

 • עייפות כרונית
 • עייפות גם לאחר שינה ממושכת
 • נשירת שיער
 • נפיחות וגזים במערכת העיכול
 • נטייה לפגעי עור כגון אקזמה ופטרת (עשוי להופיע גם על הלשון).
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • הפרעות ריכוז וירידה ביכולת הלימוד
 • נדודי שינה.
 • כמיהה לסוכר ופחמימות (מאכלים המכילים קמח, כגון, לחמים למיניהם, פסטות וכו…)
 • בעיות התפתחותיות
 • כאבי בטן בלתי מוסברים
 • אצל בנות פטרת בנרתיק ודלקות בדרכי השתן.

אם הגיע ההורה למסקנה כי ייתכן ומקורם של התסמינים הינו התפרצות של קנדידה, זהו הרגע לקחת אחריות ולאפשר לילד לקבל טיפול אשר יהיה חלק מתהליך כולל של התאוששות והחלמה, תהליך אשר יכלול טיפול במספר מישורים הנוגעים לחייו וכוללים שינוי תזונתי בראש ובראשונה ובמקביל דרכים שונות להפחתת מתח, לחץ ושינוי אורחות חיים, יתכן והילד יידרש לנטילת תוספי תזונה לפרק זמן קצוב וממוקד אשר מטרתם סילוק פטריית הקנדידה הטורדנית לצד חיזוק כללי של הגוף ומערכת החיסון.סובלים מבעיה? מתלבטים לגביי הטיפול? השאירו פרטים ונציג של חברת וולנס יחזור אליכם בהקדם:


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.