מחקר מדעי: התאפקות מגיל צעיר "הנזק הפוטנציאלי" - Wellness - היופי מתחיל מבפנים
parallax background

מחקר מדעי: התאפקות מגיל צעיר "הנזק הפוטנציאלי"במחקר אמריקאי הוכח כי קיים קשר בין עצירות בקרב ילדים ובין דלקות בדרכי השתן. במקרים רבים, הילדים מתביישים לשתף את הוריהם בכך שיש להם בעיה הקשורה לתכיפות היציאות.

כשמגלים שהילד סובל מעצירות

במקרים אלו, ההורה מתוודע לבעייתו של הילד רק כאשר ישנו סימפטום נוסף אותו קשה לילד להסתיר והמחייב התערבות. דלקת חריפה בדרכי השתן הנה תופעה אשר בעת התרחשותה חוסר הנוחות והכאב גורמים לילדים לפנות להוריהם בבקשת עזרה. כך מתגלה להורה שלמעשה, הילד סובל מעצירות מזה תקופה ארוכה.

במקרים אחרים, ירידה בתאבון, שינוי הרגלי האכילה, חוסר מנוחה וחוסר ריכוז הם אשר ירמזו להורה ש"משהו לא בסדר". ברור מעמיק יגלה, כי הילד סובל מעצירות.

התא המפחיד של השירותים בבית הספר

בית הספר היסודי, הנו מקום "מצוין" לפתח בו עצירות. כמעט כל ילד וילדה, מכירים את תחושת ההתאפקות הקשה במהלך יום הלימודים. ראשית, במהלך היום, הילדים אינם חופשיים לגשת לשירותים באופן חופשי אלא רק לאחר "קבלת רשות".

ילדים רבים, אינם מרגישים בנוח לשתף את כלל חבריהם לכתה בצורך שלהם להתרוקן ונמנעים מלפנות למורה בפומבי. בנוסף, תאי שירותים מלוכלכים, מנעולים שבורים והעדר נייר טואלט גורמים כולם לעיצוב דפוס ההתאפקות.

בכתבה שפרסם דר' מארק באר גבל, מנהל היחידה לגסטרו-פולשנית בבי"ח קפלן ברחובות ישנה התייחסות ממוקדת לנזקים הפיזיולוגיים הנלווים להתאפקות במתן יציאות. "רבים מההורים דורשים מילדיהם להתאפק…" מסביר דר' באר-גבל ובכך מגדילים את הסיכון לכך שילדיהם יסבלו מהפרעות בריאותיות שונות.

ההתאפקות משבשת את הפיזיולוגיה של הגוף, מזרזת את ספיגת המים בגוף, מביאה להתייבשות הצואה ולמעשה יוצרת עצירות. מכאן, הדרך לעצירות כרונית מתקצרת ותסמינים גופניים נוספים כגון: כאבי ראש, נפיחות, עייפות, מתח, הפרעת קשב וריכוז וכו' הופכים להיות מנת חלקו של הילד.

הנזקים

הנזק שבהתאפקות הנו נזק רב ולכן יש צורך לחנך ילדים כבר מגיל צעיר, להתפנות כאשר הם חשים את הצורך הראשון. אין הדבר אומר שבכל נסיעה עם ילדים ברכב יש צורך לעצור בכל 5 דקות אך מנגד, רצוי שלא להרגיל את הילד להתאפק באופן קבוע בכדי לחסוך את העיכוב שבעצירת ההתרוקנות.

כאשר עולה המודעות לכך שיתכן והילד סובל מעצירות, כדאי להתייעץ עם מומחים בתחום. ישנם רופאים המתמחים בעצירות ילדים וישנם מטפלים המתמחים בשיטות טבעיות להסדרת הפרעות עיכול.

בכל מקרה, חשוב מאוד לעצור את התהליך ולחולל שינוי חיובי מהר ככל האפשר. תוכנית תזונתית אישית, הקפדה על שתייה מרובה של מים ופעילות גופנית נכונה עשויים לסייע לשנות את המצב. בנוסף, הקניית תחושת הביטחון העצמי והחופש לגשת לשירותים ע"פ הצורך, יסייעו לילד להשתחרר מהדפוס השלילי של ההתאפקות.סובלים מבעיה? מתלבטים לגביי הטיפול? השאירו פרטים ונציג של חברת וולנס יחזור אליכם בהקדם:


  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

  0
   0
   הסל שלך
   הסל קניות שלך ריקחזרה לחנות
   Open chat