מחקר מדעי: עצירות בקרב קשישים – השפעתם של פירות וסיבים תזונתיים

חלק גדול מהאוכלוסייה הקשישה סובל מעצירות. הסיבות לעצירות בקרב מבוגרים וקשישים ברורות. החלשות טבעית של השרירים הטבעתיים המשתתפים בפעולת ההתרוקנות, צריכה מוגברת של תרופות בדרך כלל מסוגים שונים אשר חלקן גורמות לעצירות, העדר פעילות גופנית סדירה, גורמים אלו במשולב ואף כל אחד בפני עצמו עשויים לגרום לעצירות.

כל הסובלים מעצירות, מודעים להשפעה שיש לתופעה על איכות החיים. בנוסף, עצירות שאינה מטופלת והופכת כרונית (עצירות כרונית = מעל 3 חודשים) תגרור בדרך כלל, תסמינים נלווים מסוגים שונים: כאבי ראש, כאבי בטן, נפיחות בבטן, בחילות, עייפות, תשישות וירידה בחיוניות הכללית.

כאשר מודבר באנשים מבוגרים ובקשישים, הטיפול בעצירות חשוב שבעתיים. יכולתו של הגוף להתמודד עם התסמינים הנלווים פוחתת והפוטנציאל לסיבוכים עולה.

מה אומרים השבדים על הנושא?

מחקר קליני אשר נערך בשבדיה בחודש מרץ 2005 ביקש להעריך את ההשפעות שיש לתזונה עשירה בסיבים תזונתיים מפירות על מבוגרים וקשישים הסובלים מעצירות. המחקר חילק עשרים מטופלים לשתי קבוצות. אחת קיבלה מדי יום דייסה עשירה בסיבים ובפירות והשנייה קיבלה תזונה רגילה. המחקר ביקש לבדוק האם השילוב של סיבים טבעיים, יכול לשפר את העצירות ולהחליף משלשלים למיניהם. המחקר גם ביקש לבדוק את החיסכון הכספי שנובע כתוצאה מהירידה בשימוש במשלשלים.

מבחן התוצאה

תוצאות המחקר היו מרשימות למדי. ראשית, בקבוצה שקיבלה דייסה עשירה בסיבים ובפירות נרשמה הטבה בכל הפרמטרים. תדירות היציאות עלתה, הקושי להתרוקן ירד, התסמינים הנלווים נחלשו והצורך במשלשלים קטן.

גם בריאות וגם חסכון

בנוסף, החשבון הסטטיסטי הראה, כי בקרב הקבוצה שקיבלה דייסה עשירה בסיבים, ניכר חסכון של 93% בעלות וזאת בשל ירידה בשימוש במשלשלים.

תזונה כאמור, הנה אחת הדרכים החשובות להתמודדות עם עצירות. עם זאת, חשוב לזכור כי תזונה נכונה תיטיב לתת תוצאות כאשר היא תוצאה של הדרכה אישית ותוכנית פרטנית.

רוצה להגיע למרכז ולהיוולד מחדש? פנה עכשיו!

Translate »
WhatsApp chat