ניתוחי קיבה ומעיים: תופעות הלוואי של פתרונות כירורגיים

קיימות מחלות רבות אשר קשורות ומשפיעות על מערכת העיכול. לצערנו, במקרים רבים מתפתחת המחלה ומחריפה ואנו נאלצים לפנות לפתרונות ניתוחיים.

בשלב שבו הופנה המטופל לניתוח, המעשה הנכון יהיה לבצע את ההליך ולכוון את עצמך לקראת החלמה והתאוששות אופטימאליים. לאחר ההתאוששות יהיה נח יותר לבדוק מה הביא אותנו לכדי בעיה והאם ניתן היה להימנע מן הניתוח, לו היינו דואגים לשנות הרגלים מסוימים. ניתוחי מעיים, באופן טבעי אינם ניתוחים פשוטים ודורשים החלמה מפוקחת והדרגתית. חלק מן המורכבות הנלוות לניתוחים אלו היא תופעת העצירות. מדוע סובלים מעצירות לאחר ניתוח? מה ניתן לעשות?

עוזר או עוצר?

עצירות לאחר ניתוחי קיבה ומעיים מוכרת מאד ושכיחה. הקושי במתן צואה מהווה עוד נדבך אשר מקשה את ההתאוששות מן ההליך הכירוגי שעבר המטופל. ישנם מספר הסברים לתופעה, גם בטווח המיידי של הימים הראשונים שלאחר הניתוח וגם בטווח הארוך לאחר שנדמה שהמטופל התאושש מן הניתוח עצמו.

בטווח הקצר

בטווח הקצר, אנשים מתקשים לחזור לתפוקד לאחר טראומה ניתוחית. טרם ניתוח במערכת העיכול, מפסיקים הרופאים את פעולת מערכת העיכול על ידי ריקון מוחלט שלה והכנסת המטופל לצום שעות ארוכות קודם לכן. תנאים אלו גורמים למערכת העיכול לחדול זמנית מפעולתה. כשהמטופל שב לאכול, לוקח זמן לכלל מערכות הגוף וכמובן למערכת העיכול לשוב לתפקוד מלא ותקין, דרוש זמן התאוששות טבעי והדרגתי עד אשר הדברים שבים לקדמותם. אחד הביטויים לקושי של מערכת העיכול להתאושש מטראומה היא העצירות.

בטווח הארוך

בשלב מאוחר יותר העצירות עשויה להופיע דווקא כתוצאה מהצטלקות עבה או גסה מדי במקום הניתוח. בניתוחים אשר דרשו גם חיתוך של המעי או של אזור פי הטבעת, קיימת נטייה נפוצה למדי להצטלקות של רקמות אשר גורמת לחסימה או להיצרות של האזור.

במוקדם או במאוחר מבין המטופל שלעיתים הניתוח הוא בלתי נמנע, אבל מרגע שהניתוח מסתיים הוא על פי רוב פתר בעיה אחת מרכזית ומעיקה, אך ייתכן וייצר מספר בעיות ותופעות לוואי חדשות אשר דורשות טיפול ותגובה.

הטיפול לאחר הניתוח

הליווי אשר המטופל זוכה לו לאחר הניתוח הוא לרוב חלקי והאינטנסיביות שלו גוועת עם היציאה מבית החולים. העומס על מערכות הבריאות והזמן שחולף בין פגישת מעקב אחת לאחרת יוצר תחושה של בלבול בקרב מטופלים רבים.
ניתן להתמודד עם עצירות לאחר ניתוח בדרכים טבעיות ועדינות, אין צורך להמתין לרופא שבועות ארוכים על מנת להבין שהעצירות היא תופעת לוואי של הניתוח.

ניתן להתכונן קודם לכן ולקבל הכוונה תזונתית ולשלב מספר טיפולים תומכי מערכת העיכול וביניהם טיפול ניקוי רעלים במקביל. תחזוקת הגוף טרום הניתוח ובוודאי לאחר מכן עשויה להכין את מערכת העיכול לקראת הניתוח, לדאוג שחזרתה לתפקוד הרגיל תעשה באופן מבוקר וחלק גם אם הלווי מהרופא המנתח זמין פחות.

הפתרונות

חוקן הידרותראפי ותהליך של הפחתת הרעילות במעי, יהוו הכנה מצוינת לניתוח, יסייעו לגוף להשתקם מהר יותר ולחזור לשגרה.

במקרים של הצטלקות האזור המנותח, הפתרון לעצירות עשוי להיות מורכב ודורש ייעוץ עם אנשי מקצוע המתמחים בנושא. במקרים רבים, ניקיון דפנות המעי מפסולת אשר הצטברה בזמן שחלף מאז הניתוח נותנים פתרון והקלה משמעותיים, ניתן לכוון ולהדריך את המטופל אודות סוגי המזון אשר מתאימים למצבו וסוג הפעילות הגופנית שתשפר את קצב היציאות שלו.

במקרים בהם ההצטלקות גורמת לחסימה מלאה של המעבר לעבר פי הטבעת ייתכן והפתרון הוא שוב כירוגי, אך רגע אחד לפני שמבקרים שוב אצל הכירוג, חושב להיות בטוחים שאין פתרון קל יותר.

רוצה להגיע למרכז ולהיוולד מחדש? פנה עכשיו!

WhatsApp chat